Pokaż wszystkie

Jak wybrać idealne płytki ceramiczne do kuchni lub łazienki?

mężczyzna układa płytki ceramiczne w łazience
Każda osoba budująca dom chce, aby jego wnętrze było wyjątkowo wykończone – w końcu będzie to miejsce, w którym spędzi dużą część swojego życia. Odpowiedni klimat tworzy się nie tylko za sprawą mebli i wyjątkowego sprzętu AGD, ale także z pomocą najdrobniejszych szczegółów. Takimi są płytki ceramiczne.

Czym są płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne produkuje się poprzez połączenie mieszanki piasku i gliny, uszlachetniających, mineralnych materiałów oraz tlenków barwiących, a całość wypala się w wyjątkowo wysokiej temperaturze. Znajdują zastosowanie zarówno na kuchennej ścianie jak i w łazience, a pomimo swojej prostoty potrafią nadać wyjątkowy klimat niejednemu pomieszczeniu. Wyróżniamy wiele typów płytek, które różnią się od siebie ze względu na materiał, powłokę oraz temperaturę wypalania. Mogą przypominać kamień, drewno i inne materiały.

Do czego używa się płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne to idealny sposób na uatrakcyjnienie każdego mieszkania. Szeroki wybór modeli wielu producentów pozwala na dobranie odpowiedniej płytki do niejednego pomieszczenia, a prosty montaż to jedna z większych zalet tego produktu. Gdzie znajdą zastosowanie? Przede wszystkim w łazience i kuchni. Kuchenne płytki ceramiczne i łazienkowe płytki ceramiczne to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się jako imitacja cegieł i kafelków. Dzięki oszczędności materiałów może okazać się względnie ekonomicznym rozwiązaniem na aranżacje każdego wnętrza. Popularność płytek w kuchni i łazience z roku na rok jest co raz większa, jednak te są co raz częściej spotykane są jako wykończenie tarasów, ścieżek i elewacji. W ofercie sklepu Bruk Complex dostępne są płytki podłogowe, które imitują surowy beton, kamień, drewno i wiele innych materiałów.

Jak wybrać odpowiednie płytki ceramiczne?

Wiemy już czym są płytki ceramiczne i do czego się ich używa. Zastanówmy się teraz nad doborem płytek ceramicznych do naszego wnętrza. W końcu każdy chce, żeby to właśnie jego pomieszczenie zapierało dech w piersiach. Zacznijmy od podstaw. Przed zakupem płytek określmy styl wnętrza oraz jego barwę – unikajmy gryzących się połączeń kolorystycznych. Na przykład pastelowo-zielone kafelki ceramiczne nie będą pasowały do pomarańczowych ścian. Przy wyborze ważne jest nie tylko wyczucie barw, ale także odpowiednie dopasowanie faktury płytek do pomieszczenia. Co więcej, należy zwrócić uwagę na samą klasę płytek, gdyż ma ona wpływ na trwałość i długowieczność produktu.

Wśród płytek ceramicznych wyróżniamy terakotę, glazurę i gres.

Jaka jest różnica między płytkami ceramicznymi a kafelkami?

Wiele osób zastanawia się, czy kafelki i płytki ceramiczne to to samo. Odpowiemy krótko – pojęć możemy używać zamiennie i nie jest to błędem. Z reguły kafelki są mniejsze od płytek, jednak w praktycznym zastosowaniu to nazewnictwo nie ma żadnego znaczenia. Określenia „Kafelki” i „płytki” możemy więc traktować jako synonimy.