Silikon i fuga to dwa najpopularniejsze materiały do wypełniania szczelin, jakie stosuje się w budownictwie i pracach wykończeniowych domów oraz mieszkań. Dzięki nim możesz zabezpieczyć powierzchnie przed wilgocią i zabrudzeniami. Jeżeli wybierasz pomiędzy silikonowaniem a fugowaniem, warto znać podstawowe różnice we właściwościach obu materiałów.
Silikonowanie to proces uszczelniania połączeń pomiędzy różnymi elementami konstrukcyjnymi, np. w łazience, kuchni, na tarasie czy balkonie. Masą uszczelniającą na bazie silikonu wypełnia się szczeliny m.in. wokół wanien, umywalek, brodzików, toalet, zlewozmywaków, okien i drzwi. Silikonowanie znajduje zastosowanie także w przypadku niewidocznych elementów konstrukcyjnych, takich jak rury PVC lub kanały wentylacyjne.
Silikon stanowi materiał oparty na syntetycznych polimerach, dzięki którym ma specyficzne właściwości:
Do zalet silikonowania warto dodatkowo zaliczyć jego prostą aplikację. Ułatwia ją korzystanie ze specjalnego pistoletu (wyciskacza) do silikonu.
Z czasem silikon może twardnieć i kurczyć się, przez co trzeba usunąć go i wymienić na nowy. Z tego względu najlepiej silikonować małe szczeliny.
Do fugowania wykorzystywana jest różnego rodzaju chemia brukarska. Najpopularniejsze zaprawy fugowe bazują na cemencie i epoksydzie. Można wypełniać nimi szczeliny między płytkami ceramicznymi i kamiennymi: zarówno na ścianach, jak i na podłogach.
Fuga jest wygodnym materiałem wykończeniowym nawierzchni. Ceni się ją przede wszystkim ze względu na:
Standardowe zaprawy fugowe po wyschnięciu stają się twarde, przez co mogą pękać i kruszyć się pod wpływem uderzenia lub silnego nacisku. W takim przypadku warto rozważyć fugi z żywicy epoksydowej, która nadaje jej dodatkowe właściwości wodoodporne. Miej na uwadze, że fugowanie wymaga większej wprawy niż silikonowanie, dlatego warto powierzyć je fachowcowi.
To, czy skorzystasz z fugowania, czy silikonowania powinno zależeć przede wszystkim od miejsca wypełnienia szczelin. Przykładowo elastyczność silikonu może być bardziej pożądana w przypadku elementów ruchomych. Z kolei twardość zaprawy fugowej gwarantuje dłuższą trwałość wypełnienia krawędzi płytek podłogowych. Z tego samego względu fugowanie polecamy do szerszych szczelin.
Zarówno zaprawy fugowe, jak i silikony są aktualnie dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Możesz dopasować je np. do wyglądu ceramiki i armatury. Na ogół większość osób stawia jednak na przezroczysty lub biały silikon, także we wnętrzach. Kolorowe fugi są znacznie popularniejsze.
Główna różnica pomiędzy fugowaniem a silikonowaniem polega na właściwościach obu materiałów, które mogą przesądzać o ich zastosowaniu. Jeśli potrzebujesz elastycznego, wodoszczelnego spoiwa, rekomendujemy użycie silikonu. Jeżeli zależy Ci na twardszym i wytrzymalszym wypełnieniu, lepiej sprawdzi się fuga.