Osoby planujące układanie kostki brukowej często stają przed dylematem: układać ręcznie czy maszynowo? Do obu sposobów potrzebne są profesjonalne narzędzia brukarskie, jednak układanie ręcznie i maszynowo różni się pod trzema kluczowymi aspektami. Warto wziąć je pod uwagę przed wyborem konkretnej metody.
Układanie kostki brukowej stanowi wieloetapową pracę, która profesjonalnego odpowiedniego przygotowania i wykonania. Duże znaczenie ma właściwy dobór kostki, należy wyznaczyć obszar, zrobić wykopy, uformować podłoże, nanieść warstwę stabilizacyjną i wykonać podsypkę. Następnie można przystąpić do właściwej pracy, czyli układania.
Jeśli zależy Ci na szybkim i sprawnym przebiegu prac, maszynowe układanie kostki brukowej to zdecydowanie lepsze rozwiązanie – szczególnie na dużym obszarze. Maszyna do układania kostki brukowej układa duże sekcje za jednym razem, gwarantując wydajność nawet do 1200 m2 na dobę. W porównaniu do niej ręczne układanie kostki brukowej jest znacznie bardziej czasochłonne, ponieważ każdy element trzeba układać oddzielnie. Doświadczony brukarz ułoży ok. 15 m2 kostki brukowej na dzień. W rezultacie zamiast kilku godzin na skończenie projektu konieczne może być poświęcenie nawet kilku dni.
Początkowy koszt wynajęcia lub zakupu maszyny do układania kostki brukowej może przewyższać cenę układania ręcznego, ale nie zawsze tak jest. Miej na uwadze, że w obu przypadkach potrzebujesz skorzystać z pracy doświadczonego brukarza. Jego większa ilość pracy, a w konsekwencji dłuższy czas do ukończenia projektu również generują koszty. Zwykle ręczne układanie kostki brukowej wymaga zatrudnienia większej liczby pracowników. W przypadku układania maszynowego koszty długoterminowe są niższe, ponieważ praca angażuje mniej ludzi, przebiega szybciej i efektywniej.
W tej kwestii wiele zależy od Twojego projektu, upodobań estetycznych i warunków otoczenia. Ręczne układanie kostki brukowej gwarantuje większą kontrolę nad detalami. Sprawdza się m.in. do skomplikowanych wzorów, ale również w przypadku nierównego terenu, który wymaga adaptacji. Praca maszynowa wymaga terenu o równej powierzchni i przynosi najlepsze rezultaty w przypadku standardowych wzorów.
W większości projektów najlepiej sprawdzi się połączenie maszynowego i ręcznego układania kostki brukowej. W ten sposób można położyć większość bruku w krótkim czasie, jednocześnie dbając o ręczne dopracowanie detali. Na operatora maszyny powinien przypadać pracownik dobijający warstwy kostki i uzupełniający ewentualne brakujące elementy. Poza maszynami potrzebne będą zatem także narzędzia brukarskie, takie jak chwytaki, imaki, łomy oraz młotki. Gwarantują sprawne przesuwanie i wyrównywanie kostki brukowej, a także osadzanie krawężników i płaskich bloczków.
Wybór odpowiedniej metody układania kostki brukowej ma kluczowe znaczenie dla tempa pracy, kosztów, estetyki oraz trwałości całego projektu. W przypadku małych, nierównych obszarów i skomplikowanych wzorów lepiej wybrać układanie ręczne. Z kolei do układania prostych wzorów na większych, płaskich terenach najlepiej sprawdzi się układanie maszynowe. Możesz także łączyć obie metody, korzystając z ich zalet.